1. خانه
 2. کسب و کار اینترنتی
 3. آموزش تغییر فونت سایت در وردپرس

آموزش تغییر فونت سایت در وردپرس

فونت ها بخش اصلی طراحی یک وب سایت می باشد. استفاده از فونت باعث می شود که سایت شما رنگ و رخ بهتری پیدا کند. اگر از سیستمی غیر از وردپرس استفاده می کنید، می توانید با اضافه کردن فایل فونت ها در ریشه وب سایت خود از آنها با کد استفاده کنید. اما وردپرس به عنوان قوی ترین سیستم مدیریت محتوا، تغییر فونت سایت را برای شما راحت تر کرده است.

در این نوشته از بلاگ میزبان نت، تغییر فونت سایت وردپرسی را به دو روش آموزش خواهیم داد. در روش اول با استفاده از نوشتن کد (به آسانی) و در روش دوم از طریق قالب و سایت وردپرسی فونت وب سایت خود را تغییر می دهیم. در آخر نیز یک افزونه مناسب برای فونت های فارسی معرفی خواهیم کرد.

 

تغییر فونت قالب وردپرس

فونت ها عضو ثابت هر طراحی رابط کاربری می باشند. در طراحی سایت از روش های مختلف برای تغییر یا استایل نوشتار محتوا استفاده می کنند.

 • استفاده از فونت های وب: برخی از فونت های فارسی و فونت های Google Fonts بصورت رایگان توسط وب مسترها قابل استفاده هستند. این فونت ها عمدتا قابل دانلود نیستند و از طریق اتصالی که درون تگسایت نوشته می شوند قابل استفاده هستند.
 • استفاده از فونت های سیستمی: این فونت ها روی بیشتر سیستم های کامپیوتری وجود دارند. اکثر این فونت ها برای نوشتن محتوای یک وب سایت فارسی یا انگلیسی توصیه نمی شوند.
 •  فونت های تجاری: این دسته از فونت ها رایگان نیستند. شما با مراجعه به سایت های مانند فونت ایران، فونت مناسب وب را انتخاب کرده و فایل ها و لایسنس آن را خریداری می کنید. سپس با آپلود این فایل ها درون مسیر وب سایت خود از آن ها استفاده می کنید.>

 تغییر فونت سایت وردپرس با کد

با اینکه اکثر پوسته و قالب های وردپرس (به خصوص قالب های تجاری) دارای فونت استاندارد در تنظیمات خود هستند، ممکن است شما تمایل داشته باشید از فونت دیگری استفاده کنید.

 آپلود فونت در هاست

بعد از خرید فونت مورد نظر، وارد هاست خود شوید. در مسیر public_html > File Manager به مسیر اصلی سایت خود بروید.سپس فایل فونت های خود را آپلود کنید. توصیه می شود برای راحتی در آدرس دهی، در مسیر قالب سایت وردپرس خود فایل ها را آپلود کنید.

فونت ها را از حالت فشرده خارج کنید.

آدرس دهی و فراخوانی فونت فارسی در قالب وردپرس

در مرحله بعد وارد مسیر قالب خود از طریق آدرس themes < wp-content > قالب نصب شده شوید.  فایل style.css قالب وردپرس را از طریق گزینه edit باز کنید. و سپس کدهای زیر را متناسب با مسیر فونت های خود جاگذاری کنید:

 

@font-face {
  font-family: IRANSans;
  font-style: normal;
  font-weight: 300;
  src: url('fonts/IranSans/eot/IRANSansWeb_Light.eot');
  src: url('fonts/IranSans/eot/IRANSansWeb_Light.eot?#iefix') format('embedded-opentype'), /* IE6-8 */
    url('fonts/IranSans/woff2/IRANSansWeb_Light.woff2') format('woff2'), /* FF39+,Chrome36+, Opera24+*/
    url('fonts/IranSans/woff/IRANSansWeb_Light.woff') format('woff'), /* FF3.6+, IE9, Chrome6+, Saf5.1+*/
    url('fonts/IranSans/ttf/IRANSansWeb_Light.ttf') format('truetype');
}

html {
font-family: IRANSans
}

 

 • در بیشتر موارد استفاده از یک فرمت (.ttf) برای تغییر فونت فارسی قالب وردپرس کافیست. تنها برای سازگاری با همه مرورگرها همه فرمت ها آدرس دهی می شوند.
 • متناسب با font-weight (اندازه فونت) مورد استفاده در سایت خود، باید کدهای مشابه بالا را اضافه کنید.
 • توصیه می شود کدهای فراخوانی فونت های فارسی خود را در فایل style.css پوسته child وارد کنید.

تغییر فونت قالب وردپرس

در بسیاری از مواقع از طریق تنظیمات قالب نصب شده بر روی سایت وردپرس خود می توانید فونت سایت را تغییر دهید. بسیاری از قالب های فارسی شده، بصورت خودکار فونت فارسی مورد نظر داخل فایل style.css اضافه شده است. اگر قصد تغییر فونت سایت خود از قالب دارید، وارد تنظیمات پوسته نصب شده بروید. سپس در بخش Typography فونت قسمت های سایت قابل تغییر هستند.

اگر فونت مورد نظر درون قالب درون ریزی نشده باشد، باید از طریق روش قبل، بصورت دستی فونت ها را درون ریزی کنید. سپس از طریق کد، یا پیشخوان قالب اقدام به تغییر فونت و استایل آن کنید.

 

افزونه تغییر فونت قالب وردپرس

آموزش تغییر فونت سایت وردپرس با کد و افزونه

یکی از افزونه های محبوب برای تغییر فونت زبان های راست چین، افزونه ماندگار می باشد. این افزونه که با نام MW Font Changer در مخزن وردپرس قرار دارد، بیش از ۱۰,۰۰۰ نصب فعال دارد.

با استفاده از این افزونه می توانید فونت سایت وردپرس و پیشخوان خود را تغییر دهید. فونت های زیادی مانند ایران سنس، B Yekan،IRANYekan و … را در خود جا داده است.

ابتدا از طریق لینک زیر یا پیشخوان وردپرس بخش افزودن افزونه، اقدام به نصب افزونه ماندگار کنید.

صفحه افزونه ماندگار

 

بعد از فعال سازی افزونه، در بخش تنظیمات قالب با عنوان فونت ماندگار پوسته قرار می گیرد.

وارد تنظیمات افزونه شوید. در این بخش می توانید فونت مورد نظر را برای بخش های مختلف سایت تنظیم نمایید.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست