1. خانه
  2. کسب و کار اینترنتی
  3. آموزش نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

 

همانطور که میدونید نصب گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) در وردپرس به شما کمک می کند رفتار کاربران و عکس العمل آن ها را با وب سایت خود درک کنید.

بهترین راه رفتار شناسی مخاطب ها، تحلیل آمار و آنالیز آن ها می باشد. این دقیقا چیزی است که آنالیز گوگل به صورت رایگان در اختیار شما می گذارد.

در این مطلب از سری مقالات وردپرس میزبان نت، آموزش نصب گوگل آنالیتیکس را در وردپرس به صورت قدم قدم برای شما آماده کرده ایم.

قبل از شروع آموزش، از اهمیت گوگل آنالیز و کاربرد آن برای پیشرفت کسب و کار اینترنتی شما می گوییم. با کسب دانش بیشتر در این زمینه می تونید به راحتی کسب و کار خود را رشد دهید.

در ادامه طریقه ساخت حساب کاربری و اکانت در گوگل آنالیتیکس و روش های مختلف نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیک در سایت وردپرسی دنبال خواهیم کرد.

در پایان یاد خواهیم گرفت که چگونه بازدید سایت خود را در گوگل آنالیتیکس ببینیم.

 

بخش های مختلف این مقاله به شرح زیر است:

چرا داشتن گوگل آنالیتیکس مهم است؟

چگونه در گوگل آنالیتیکس حساب باز کنیم؟

نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس با افزونه Monsterinsights

نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس با افزونه Insert Headers & Footers

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس در قالب وردپرس

نمایش آمار سایت در گوگل آنالیتیکس

 

 

چرا داشتن گوگل آنالیتیکس برای هر وب سایتی اهمیت دارد؟

اولین هدف هر کسب و کار اینترنتی، داشتن ترافیک و فروش بیشتر از وب سایت خود است. بواسطه آنالیز گوگل و ابزار گوگل آنالیتیکس می توانید اطلاعات ارزشمند زیادی از آمار لحظه ای و کلی وب سایت خود داشته باشید. بوسیله این ابزار می توانید بدونید:

چه افرادی از وب سایت من بازدید کرده اند؟

شما از طریق این آمار می توانید دریابید چه افرادی با این ویژگی ها به شما سر زده اند و از سایت شما بازدید کرده اند:

          منطقه جغرافیایی

          نوع مرورگر

          اندازه دستگاه آن ها (سایز رزولوشن)

          زبان و جنسیت

          و خیلی آمار کاربردی دیگر

 

دانستن این اطلاعات کمک می کند که کاربران خود را بهتر بشناسید و مطابق با ویژگی های آن ها برنامه ریزی کنید. بوسیله این اطلاعات می تونید بفهمید که آیا محتوایی که در حال حاضر در سایت شما بارگذاری شده، مناسب این افراد است یا خیر.

*میشه گفت مهم ترین آمار، نوع دستگاهی است که کاربران برای ورود به سایت شما استفاده کردند. بیشترین ورودی به وب سایت شما از طریق موبایل خواهد بود، پس فراموش نکنید که داشتن یک سایت واکنشگرا مهم است.

 

کاربران در وب سایت من چه کاری انجام داده اند؟

از طریق این دسته از آمار گوگل آنالیتیکس می تونید دریابید که مخاطب شما چه صفحاتی را بیشتر بازدید کرده است؛ چه مدت زمان در وب سایت شما بوده اند؛ بانس ریت آن ها به چه میزان بوده است.

بوسیله این آمار می توانید میزان Bounce Rate یا نرخ پرش کاربر را کاهش دهید. همچنین مقالات با بیشترین بازدید را پیدا کنید.

 

چه زمانی از سایت من بازدید شده است؟

اگر بفهمید که کاربران بیشتر در چه ساعاتی به سایت شما سر می زنند، میتونید برای آن برنامه ریزی کنید. سعی کنید در این ساعات محتوای ارزشمند خود را منتشر کنید.

 

کاربران چگونه سایت من را پیدا کرده اند؟

از این قسمت میتونید منبع ورودی وب سایت خود را پیدا کنید. این منابع ممکن است به شرح زیر باشد:

          از طریق موتورهای جستجو

          لینک مستقیم

          بک لینک های سایت های دیگر

          شبکه های اجتماعی

همچنین میزان درصد ورودی هر منبع نیز مشخص می شود.حتی میتوانید متوجه شوید از کدام موتور جستجو بیشترین ورودی را داشته اید.

 

رفتار کاربران با محتوای سایت من به چه گونه بوده است؟

گوگل آنالیتیکس به شما نشان می دهد که کاربران با محتوای سایت شما چگونه برخورد کرده اند. و اینکه چه درصد از مخاطبان بر روی یک لینک خاص کلیک کرده اند. بوسیله تست A/B split که در اکانت گوگل آنالیتیکس فعال می باشد میتوانید برای اهدافتون استارتژی پیاده کنید.

 

چگونه در گوگل آنالیتیکس حساب باز کنیم؟

ابزار گوگل آنالیتیکس رایگان هستند و برای استفاده از آن کافیست یک اکانت Google یا Gmail داشته باشید. فرایند فعال سازی حساب آنالیتیکس هم بسیار ساده می باشد. در زیر قدم به قدم نحوه باز کردن حساب گوگل آنالیتیکس را با هم دنبال خواهیم کرد:

 

قدم اول- ابتدا وارد مسیر گوگل آنالیتیکس شوید. اگر از قبل وارد حساب گوگل خود نشده اید، باید ابتدا از طریق اکانت جیمیل خود وارد شوید.

ورود به حساب گوگل برای نصب گوگل آنالیتیکس

قدم دوم بعد از ورود از طریق اکانت جیمیل خود به صفحه مشابه تصویر زیر هدایت خواهید شد. در این قسمت می توانید برای گوگل آنالیتیکس حساب باز کنید.

صفحه اول گوگل آنالیتیکس 

قدم سوم- در این مرحله باید برای اکانت خود یک اسم انتخاب کنید. نیازی نیست برای انتخاب این فیلد وسواس نشان دهید. می تونید از اسم سایت خود استفاده کنید.

انتخاب اسم برای اکانت گوگل آنالیتیکس 

قدم چهارم- برای Google Analytics باید مشخص باشد که شما آمار چه پروژه ای را می خواهید داشته باشید. از آن جهت که در اینجا ما قصد اتصال گوگل آنالیتیکس به سایت را داریم، گزینه Web را انتخاب می کنیم.

انتخاب پروژه طراحی سایت برای گوگل انالیتیکس

سپس اسم سایت، url آن و منطقه جغرافیایی خود را تعیین نمایید. بعد از وارد کردن اطلاعات باید موافقت خود را با قوانین گوگل آنالیتیکس اعلام کنید و در نهایت گزینه All Accept را بزنید.

 

قدم پنجم- در پایان تنظیمات، گوگل آنالیتیکس کد منحصر به فردی به شما می دهد. این کد باید در تگ head سایت شما قرار گیرد. پس این کد را نزد خود نگه دارید.

کد Tracking نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس  

حال که مراحل ثبت اکانت گوگل آنالیتیکس به پایان رسیده، باید یاد بگیریم چگونه وب سایت خود را به گوگل آنالیتیکس متصل کنیم.

 

روش ۱- نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس به وسیله افزونه Monsterlights

افزونه نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس در وردپرس

Monsterlights معروف ترین افزونه اتصال گوگل آنالیتیکس به وردپرس می باشد. بسیاری از سایت های معروف موجود از این افزونه استفاده می کنند.

استفاده از افزونه Monsterlights راحت ترین روش اتصال گوگل آنالیتیکس با وردپرس می باشد. این افزونه در دو نسخه تجاری و رایگان در دسترس می باشد. نسخه پولی آن قابلیت های بیشتری مانند آمارگیری فروشگاه اینترنتی، نمایش آمار تبلیغات گوگلی، و …. می باشد.

ابتدا افزونه Monsterlights را از هسته وردپرس دانلود و فعال نمایید. بعد از نصب و فعال سازی، تب افزونه در پیشخوان وردپرس شما نمایان می شود. برای نصب نیاز به طی کردن یک سری فرایندها دارید.

در setup wizard افزونه ابتدا باید یک دسته بندی برای وب سایت خود تعیین نمایید (business website, blog, online store). موضوع مورد نظر خود را انتخاب و تنظیمات را ذخیره کنید.

نصب اولیه افزونه نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

در مرحله بعد برای تایید نهایی روی دکمه Connect Monsterlights کلیک نمایید.

بعد از این باید اجازه دسترسی به اکانت گوگل آنالیتیکس خود بدهید.

بعد از اتمام تنظیمات روی گزینه Complete Connection کلیک نمایید تا اتصال انجام شود. تنظیمات پیش فرض افزونه را به حالت اولیه نگه دارید. و در نهایت تنظیمات را ذخیره نمایید. توجه داشته باشید که ممکن است کمی زمان ببرد تا آمار گوگل آنالیتیکس به شما نمایش داده شود.

تکمیل فرایند نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس در وردپرس

افزونه Monsterlights با ارائه بخش آمار، دسترسی راحتی به شما از طریق پیشخوان وردپرس می دهد. از مسیر گوگل آنالیتیکس < گزارش ها می توانید به آمار آنالیز گوگل دست یابید.

 

روش ۲- فعال سازی گوگل آنالیتیکس با افزونه Insert Headers and Footers

این روش به اندازه روش اول مفید نیست زیرا تنها شما از این طریق میتونید سایت را به گوگل آنالیتیکس متصل کنید. در نتیجه داشبور مشاهده آمار و بازدیدها در پیشخوان وردپرس نخواهید داشت.

ابتدا کدهای Website Tracking که در مرحله آخر فعال سازی گوگل آنالیتیک دریافت کردید را کپی کنید.

سپس اقدام به نصب افزونه Insert Headers and Footers کنید. این افزونه به شما اجازه می دهد که کدهای جاوااسکریپت را در header و footer تمام صفحات سایت قرار دهید.

افزونه insert headers and footers

بعد از نصب و فعال سازی این افزونه، از طریق پیشخوان وردپرس از تب تنظیمات وردپرس، افزونه را باز کنید.

سپس کدهای Tracking آنالیز را درون قسمت Scripts in header قرار دهید. و در نهایت ذخیره سازی را انجام دهید.

قرار دادن کدهای گوگل آنالیتیکس در وردپرس

روش ۳- نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس در قالب وردپرس

این روشی پیشرفته و مختص افرادی است که با کدنویسی آشنایی دارند. البته این روش توصیه شده نیست؛ زیرا که درصورت آپدیت یا تغییر قالب وردپرس، ممکن است اتصال شما با گوگل آنالیتیکس قطع شود.

ابتدا کدهای Website Tracking گوگل آنالیتیکس را کپی کرده. برای قرار دادن این کدها درون head سایت خود، دو راه پیش رو دارید:

۱.      قراردادن کدهای گوگل آنالیتیکس درون فایل header.php قالب

درون پوشه قالب خود فایل header.php را پیدا کنید. درون تگ head قالب، کدهای <script> مربوط به گوگل آنالیتیکس را قرار دهید. و در نهایت تغییرات را ذخیره نمایید.

۲.     قراردادن کدهای گوگل آنالیتیکس درون فایل functions.php

برای این کار کافیست درون فایل functions.php قالب یا child آن، یک دستور add_action قرار دهید.

<?php
add_action('wp_head', 'mizbannet_google_analytics');
function mizbannet_google_analytics() { ?>
// Paste your Google Analytics tracking code here
<?php } ?>

نمایش آمار در وب سایت گوگل آنالیتیکس

آمار گوگل آنالیتیکس

طبق آنچه که در قسمت اول با افزونه Google Analytics by Monsterlights مشاهده کردیم، از طریق همین افزونه در وردپرس می توانیم آمار بازدید را مشاهده کنیم. اما اگر قصد نداشته باشیم از این افزونه بهره ببریم، باید از پنل خود گوگل آنالیتیک برای مشاهده گزارشات استفاده کنیم.

بعد از ورود به سایت گوگل آنالیتیکس، با حجم زیادی از اطلاعات و آمار بر میخوریم. هر کدام از این بخش ها نتایج مختلفی به شما گزارش می کنند. در ادامه مقالات طراحی سایت و سئو، به این گزینه خواهیم پرداخت.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست