1. خانه
  2. کسب و کار اینترنتی
  3. بهینه سازی سایت
  4. افزایش سرعت و کاهش حجم سایت با فشرده سازی Gzip

افزایش سرعت و کاهش حجم سایت با فشرده سازی Gzip

کاهش حجم سایت وردپرس با فشرده سازی gzip

داشتن یک وب سایت کند مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت. کم بودن سرعت سایت باعث کاهش مقدار بازدید کننده و مشتری در سایت می شود. بالا بودن حجم سایت نیز از  مهم ترین دلایل کندی سایت و در نتیجه تضعیف رابطه کاربری (UX) می باشد. در نتیجه کاهش حجم سایت کلید اصلی افزایش سرعت و بارگذاری سایت می باشد. فشرده سازی Gzip یکی از بهترین روش های افزایش سرعت یک وب سایت شلوغ می باشد.

در این مقاله از مجله میزبان نت نگاهی بر فشرده سازی Gzip سایت، افزونه فعال سازی Gzip در وردپرس و در نهایت نحوه افزایش سرعت وب سایت خواهیم انداخت. در این آموزش یاد خواهیم گرفت که چگونه حجم سایت را به وسیله فشرده سازی Gzip کاهش بدهیم.

فشرده سازی Gzip در سایت چیست؟

افزایش سرعت و کاهش حجم سایت وردپرس با gzip

Gzip نوعی تراکم سازی فایل ها مانند فشرده سازی با فرمت ZIP و RAR می باشد. صرف نظر از اینکه وب سایت شما توسط کدهای HTML، CSS، JavaScript، یا حتی فایل های متنی ساخته شده باشد، می توانید از طریق فشرده سازی Gzip، حجم سایت خود را کاهش دهید.

این فشرده سازی قبل از نمایش فایل های وب سایت در مرورگر کاربر انجام می گیرد. در این روش فشرده سازی Gzip با کاهش حجم فایل ها، سرعت بارگذاری سایت را افزایش می دهد.

زمانی که یک کاربر وارد سایت می شود، از طریق مرورگر درخواست به سمت سرور شما ارسال می شود. سرور شما از طریق فشرده سازی، فایل های متراکم شده را به مرورگر کاربر ارسال می کند.

فایل های متراکم با سرعت بیشتری نسبت به فایل های فشرده نشده بارگذاری می شوند. این افزایش سرعت، باعث افزایش عملکرد وب سایت و در نتیجه کمک به سئو (SEO) می شود.

بررسی فشرده سازی سایت با Gzip

تراکم سازی Gzip یک روش مرسوم فشرده سازی فایل ها می باشد و بسیاری از سرویس های ارائه دهنده هاست وردپرس، بصورت پیشفرض این قابلیت را روی سایت ها قرار داده اند. برای بررسی فعال بودن فشرده سازی Gzip روی سرویس خود افزونه ها و پلتفرم های مختلفی وجود دارد.

اگر روی سایت خود این قابلیت فعال نشود، ممکن از در بررسی عملکرد GTmetrix خطا دریافت کنید. از طرف دیگر به صورت مستقیم می توانید از سایت varvy برای بررسی فعال بودن تراکم سازی استفاده کنید.

بررسی فعال بودن فشرده سازی gzip

روش دیگر استفاده از ابزار devtools مرورگر می باشد. زمانی که حالت Gzip فعال باشد، در Response Headers مقدار content-encoding روی gzip می باشد. در مرورگر کروم (Google Chrome)  به بخش devtools  (Inspect) بروید. بعد از فعال کردن حالت Network با زدن روی اسم سایت خود، می توانید این مقدار را بررسی نمایید.

افزایش سرعت سایت وردپرس با Gzip

تمامی وب سایت هایی که در میزبان نت میزبانی می شوند، حالت Gzip روی هاست آن ها به صورت پیش فرض فعال می باشد.در نتیجه تمامی فایل های HTML، CSS، و JavaScript بصورت خودکار فشرده سازی از نوع Gzip می شوند. این فعال سازی شما را از نوشتن کدها درون فایل .htaccess بی نیاز می کند.

 

اما از آنجا که ممکن است هاست شما توسط میزبان نت پشتیبانی نشود، و فشرده سازی Gzip روی آن فعال نباشد، می توانید از این آموزش فعال سازی استفاده کنید.

آموزش کاهش حجم سایت وردپرس با استفاده از افزونه

راحت ترین روش کاهش حجم سایت وردپرس و فعال سازی Gzip، استفاده از افزونه های کش (Caching) می باشد. افزونه هایی مانند WP Rocket بصورت خودکار و از طریق نوشتن کدها درون فایل .htaccess این شرایط را فراهم می کنند. البته برخی از افزونه های وردپرس مانند W3 Total Cache تنها به شما این قابلیت را می دهند که بصورت دستی کدها را وارد کنید.

اگرچه استفاده از افزونه برای فعال سازی Gzip روشی آسان و سریع می باشد، اما شما می توانید از طریق روش دستی زیر بصورت کد، فشرده سازی را انجام دهید.

فعال سازی فشرده سازی Gzip در cPanel

اگر از یک هاست سی پنل استفاده می کنید، به فایل .htaccess برای تغییر تنظیمات وب سایت خود نیاز دارید. شما به راحتی با رفتن به مسیر اصلی هاست سی پنل خود این فایل را پیدا کنید. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، کافیست از طریق تنظیمات سی پنل، فایل ها را از حالت مخفی بیرون آورید.

در این روش با فعال سازی mod_deflate در وب سرور خود، می توانیم حالت فشرده سازی gzip را فعال نماییم. برای این کار کدهای زیر را به فایل .htaccess خود اضافه نمایید:

 

<IfModule mod_deflate.c>
# Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

# Remove browser bugs (only needed for really old browsers)
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
Header append Vary User-Agent
</IfModule>

 

همچنین می توانید از مُد mod_gzip استفاده کنید. دقت نمایید که قبل از انجام این تغییرات، از فایل ها و سایت خود بک آپ بگیرید:

<ifModule mod_gzip.c>
mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file \.(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
</ifModule>

کاهش حجم سایت یکی از راهکارهای بهینه سازی سایت و افزایش سرعت آن می باشد. فعال کردن فشرده سازی Gzip از جمله رایج ترین عملیات برای کاهش حجم سایت می باشد.

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست