1. خانه
  2. کسب و کار اینترنتی
  3. ۴ روش نوشتن فرمول و معادلات ریاضی در وردپرس

۴ روش نوشتن فرمول و معادلات ریاضی در وردپرس

یکی از مواردی که ممکن است نیاز به انجام آن داشته باشید، نوشتن فرمول های ریاضی در سایت وردپرس می باشد. از آن جهت که ویرایشگر وردپرس قابلیت نوشتن فرمول و معادلات ریاضی را ندارد ممکن است کار کمی پیچیده شود. اما نگران نباشید، در این آموزش از مجله میزبان نت به طور کامل به شما یاد خواهیم داد که عبارات و اصطلاحات ریاضی را به راحتی درون سایت وردپرس خود قرار دهید.

چرا نوشتن فرمول ها و معادلات ریاضی در وردپرس مشکل می باشد؟

کاری که ویرایشگر وردپرس انجام می دهد، تبدیل محتوای نوشته شده شما به کدهای HTML است. زمانی که نوشته ای درون وردپرس می نویسید، بصورت خودکار تبدیل به کد شده و برای مرورگر قابل اجرا است.

اما مساله ای که با فرمول های ریاضی در وردپرس بر میخوریم، عدم پشتیبانی این ویرایشگر از فرمول و معادلات ریاضی است. زیرا که نمی تواند همه عبارات ریاضی را تبدیل به کدهای HTML کند.

در حال حاضر MathML و LaTeX دو ابزار استاندارد برای نوشتن معادلات ریاضی و علمی می باشند. اما کار کردن با آن ها برای همه راحت نیست، و نیاز به دانش قبلی می باشد. اما ما در این مقاله هم روش ساده اضافه کردن معادلات و فرمول های ریاضی را آموزش خواهیم داد، و هم از طریق LaTeX و MathML.

 

روش ۱. نوشتن فرمول های ریاضی  با استفاده از کاراکترهای Unicode

این روش که راحت ترین راه می باشد، بهترین مسیر برای افرادی است که قصد نوشتن مکرر فرمول ریاضی را ندارند. بدین صورت که از طریق قرار دادن مستقیم کاراکترهای یونیکد در ویرایشگر وردپرس، به هدف خود می رسیم.

یونیکد یک روش استاندارد کدبندی شده کاراکترها می باشد که از همه زبان ها پشتیبانی می کند. در همه سایت سازها، سیستم عامل ها و گوشی های هوشمند از آن استفاده می شود.

 

  •     اضافه کردن کاراکترهای ریاضی در مک

در کامپیوترهای مک به راحتی می توانید از طریق نوار ابزار بالا، از Character Viewer کاراکترهای ریاضی اضافه کنید. یا از کلیک میانبر Command + Control + Space استفاده کنید. بعد از باز شدن صفحه کاراکترها، می توانید از آن ها استفاده نمایید.

استفاده از فرمول های ریاضی یونیکد در مک

با دوبار کلیک کردن روی هر کدام از کاراکترها، درون ویرایشگر وردپرس اضافه می شود. همچنین می توانید برای برخی عملگراها از کاراکترهای ویرایشگر استفاده کنید.

تنظیمات ویرایشگر وردپرس برای نوشتن فرمول های ریاضی

  •    نوشتن کاراکترهای یونیکد ریاضی در ویندوز

در دستگاه ها با سیستم عامل ویندوز می توانید به راحتی با استفاده از نرم افزار Character Map عبارات ریاضی را اضافه کنید. بعد از باز کردن نرم افزار مربوطه، از طریق گروه بندی موجود می توانید دسته بندی های مختلف را انتخاب کنید.

نرم افزار Character Map برای نوشتن معادلات ریاضی

برای استفاده از عملگرهای ریاضی کافیست گروه Unicode Subrange را انتخاب کنید.

بعد از یافتن کاراکتر دلخواه، آن را کپی کرده و در ویرایشگر وردپرس قرار دهید.

همانطور که مشاهده کردید، این روش ممکن است بعد از مدتی عذاب آور باشد. بخصوص اگر قصد نوشتن مکرر فرمول های ریاضی در وردپرس را داشته باشید. برای همین روش های زیر به شما توصیه می شود.

 

روش ۲. نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس با استفاده از لتکس (LaTeX)

LaTeX یک روش استاندارد و رایج برای نوشتن مقالات علمی می باشد. در بیشتر محتوای آکادمیک برای نوشتن معادلات و فرمول های ریاضی از لتکس (LaTex) استفاده می شود.

برای یادگیری می توانید از سایت رسمی LaTeX استفاده کنید تا نحوه نوشتن فرامین آن را بیاموزید. اما چیزی که ما در این آموزش به آن می پردازیم، نحوه نوشتن فرمول های ریاضی در وردپرس با LaTeX می باشد.

در ابتدا چون ویرایشگر WordPress از دستورهای LaTeX پشتیبانی نمیکند باید از افزونه ای مانند WP QuickLaTeX استفاده نماییم. بعد از نصب و فعال سازی آن کافیست در برگه یا نوشته خود دستور را بنویسید.

صفحه افزونه

 

اگر از ویرایشگر جدید وردپرس استفاده می کنید، باید از بلوک Shortcode (کد کوتاه) استفاده کنید. کافیست در جعبه باز شده، دستور مورد نظر را بنویسید تا بصورت خودکار به کدهای مربوطه تبدیل شود.

نوشتن فرمول های ریاضی در وردپرس با Latex

اگر برای نوشتن کدهای LaTeX به مشکل خوردید می توانید از ابزاری مانند Overleaf استفاده کنید. این محیط های گرافیکی به شما کمک می کنند خیلی راحت تر کد خود را تولید و استفاده کنید.

ابزار Overleaf برای نوشتن LaTeX و فرمول های ریاضی

روش ۳. نوشتن فرمول ها و معادلات ریاضی در WordPress به کمک MathML

MathML یک زبان نشانه گذاری (Markup language) مانند HTML و XML می باشد. با استفاده از MathML می توان به راحتی با دانستن نحوه نوشتار آن، فرمول های ریاضی را تولید کرد.

اما از آن جهت که وردپرس از زبان MathML به طور کامل پشتیبانی نمی کند، نمی توانیم بصورت مستقیم برای فرمول و معادله نویسی از آن استفاده کنیم. در نتیجه با کمک افزونه ای مانند MathML Block این کار عملی می شود.

دانلود افزونه

 

بعد از نصب و فعال سازی این افزونه، کافیست در محیط ویرایش نوشته یا برگه وردپرس یک بلوک HTML اضافه کنیم؛ یا اگر از ویرایشگر کلاسیک استفاده می کنید، کافیست از بالای باکس ویرایشگر حالت متن به جای نوشتاری را انتخاب کنیم.

نوشتن فرمول های ریاضی در وردپرس با MathML

در پایان با قرار دادن کدهای MathML در ویرایشگر، معادلات ریاضی به درستی در سایت نمایش داده خواهند شد.

 

روش ۴. نوشتن فرمول ریاضی  با افزونه Equation Editor

یکی از بهترین افزونه های نوشتن فرمول های ریاضی و سایر علوم، مانند معادلات شیمی و فیزیک، Equation Editor  می باشد. کافیست این افزونه را نصب کنید و به راحتی و به دور از کارهای پیچیده، معادلات خود را بنویسید و منتشر کنید.

دانلود افزونه

 

این افزونه از کدهای LaTeX برای تولید فرمول ها استفاده می کند. بعد از نوشتن یک فرمول یا معادله، افزونه آن را به صورت خودکار به تصویر تبدیل می کند.

نحوه کار با این افزونه بدین صورت است که بعد از فعال سازی آن، یک آیکون fx در ویرایشگر وردپرس شما ظاهر می شود. بعد از کلیک روی آن، یک صفحه باز شده که در آن لیست متنوعی از فرمول های مختلف قرار دارد.

بعد از نوشتن و اصلاح فرمول خود، می توانید آن را بصورت یک فایل تصویری ذخیره و در سایت خود استفاده کنید.

 

در این مقاله از مجله میزبان نت با شما درمورد روش های مختلف فرمول نویسی ریاضی در سایت وردپرس صحبت کردیم. با توجه به افزایش فعالیت های آنلاین و راه اندازی کسب و کار آنلاین، استفاده از سایت وردپرس هم زیاد شده است. بسیاری از معملمان بعد از خرید یک هاست تمایل به آموزش های آنلاین در سایت خود دارند. به همین منظور ممکن است نوشتن فرمول های ریاضی چالش بزرگی برای آن ها باشد.

اگر در این مسیر نیاز به کمک داشتید می توانید از کارشناسان ما درخواست پشتیبانی کنید، یا سوال خود را در زیر این پست کامنت بگذارید.

0
Please leave a feedback on thisx
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست