1. خانه
 2. تکنولوژی
 3. حل خطای کد کپچا گوگل (Google reCAPTCHA)

حل خطای کد کپچا گوگل (Google reCAPTCHA)

حل خطاهای کد کپچا گوگل

از جمله حملاتی که به سایت های مختلف انجام می شود، حمله Brute Force است. در این روش تعداد زیادی ترکیب یوزرنیم و پسورد به فرم شما ارسال می شود تا هکر بتواند دسترسی به سایت شما را پیدا کند. برای جلوگیری از این حملات، می بایست از کدهای کپچا استفاده کرد. در این مقاله خطاهای رایج کد کپچا را بررسی خواهیم کرد.

ریکپچا (reCAPTCHA) یک سرویس رایگان گوگل برای محافظت سایت از اسپم می باشد. با استفاده از کد کپچا، سرور می تواند تفاوت بین کاربر واقعی را از ربات تشخیص دهد.

حل این کدها برای یک انسان بر خلاف یک ربات آسان می باشد. در نتیجه ربات های مخرب نمی توانند به سایت حمله انجام دهند. مدل های مختلفی از کد کپچا وجود دارد. موقع فعال سازی این کدها ممکن است با خطا و مشکل مواجه شوید. ما در این مقاله این خطاها را بررسی کرده، و راه حل های موجود را معرفی می کنیم. پس با ما همراه باشید.

خطای کپچا Invalid key type

برای استفاده از کد کپچا گوگل می توانید از دو نسخه v2 و v3 استفاده نمایید. در حالت v2 شما باید اعلام نمایید که یک ربات یا اسپمر نیستید؛ در حالی که با فعال کردن کپچا  (reCAPTCHA v3) بصورت مخفیانه امنیت فرم های شما تامین می شود.

خطای کد کپچا invalid key type

اگر کدهای Site Key یا Private Key یکی از این نسخه ها را برای نسخه دیگر استفاده کرده باشید، با خطای ERROR for site owner: Invalid key type مواجه خواهید شد. برای رفع این مشکل کدهای خود را بازنگری نمایید.

 

مخفی نشدن کد کپچا (Not Invisible)

یکی از قابلیت های خوب گوگل، امکان مخفی سازی کد کپچا برای کاربر می باشد. اما این مخفی سازی تا زمانی که کاربر مشکوک وارد سایت نشود، مهیا خواهد بود. بدین شکل که اگر کاربری سعی به ورود مکرر از طریق یک فرم داشته باشد، ip او قفل شده و مستلزم حل کپچا می باشد.

اما در حالت کلی حتی در صورت مخفی بودن کد کپچا (Invisible reCAPTCHA)، یک جعبه (Badge) در کنار تصویر نمایش داده خواهد شد. درصورت بردن موس روی آن، بصورت کامل نمایان می شود.

مخفی نشدن کد کپچا (invisible recaptcha)

از جمله قوانینی که موقع فعال کردن کد کپچا گوگل باید تایید نمایید، اعلام وجود کدکپچا به کاربر می باشد. اما درصورتی که ظاهر آن برای شما خوشایند نیست، میتوانید از طریق کد CSS زیر این باکس را مخفی نگاه دارید:

.grecaptcha-badge { 
    visibility: hidden;
}
 • توجه داشته باشید که نباید از دستور display:none استفاده کنید، چون ممکن است کد کپچا به کلی حذف شود.
 • درصورتی که حتی بعد از فعال سازی کد کپچا مخفی گوگل، برای شما نمایش داده می شود، نشان دهنده این است که فعالیت اسپمی نشان داده اید. بعد از حل کپچا می توانید به حالت مخفی باز گردید.

 

خطای کپچا The reCAPTCHA wasn’t entered correctly

ممکن است موقع ارسال یک فرم با وجود اینکه کد کپچا را به درستی حل کرده باشید، با خطای The reCAPTCHA wasn’t entered correctly. Go back and try it again مواجه شوید. در بیشتر مواقع این خطا به دلیل اشتباه در کد نویسی می باشد. یا اینکه ممکن است Site Key را به درستی وارد نکرده باشید.

درصورتی که از پشتیبانی سایت وردپرس میزبان نت استفاده می کنید و با این خطا مواجه شدید، می توانید به راحتی حل آن را به تیم پشتیبانی ما بسپارید.

خطای کپچا Invalid domain for Site Key

اگر از سایت وردپرس استفاده می کنید و موقع تکمیل یک فرم با خطای Error for site owner: Invalid domain for Site Key مواجه شدید، به احتمال زیاد در وارد کردن تنظیمات کد کپچای گوگل اشتباهی کرده اید.

خطای کد کپچا invalid domain for site key

عمدتا اگر از افزونه های امنیت وردپرس مانند All-in-one WP Security برای افزایش امنیت سایت خود استفاده می کنید اگر به درستی Site Key و Private Key را وارد نکنید، با این خطا مواجه می شوید. اگر در صفحه ورود به پیشخوان با این خطا مواجه شدید کافیست:

 • با تغییر نام افزونه امنیت وردپرس، به صورت عادی وارد پیشخوان شوید.
 • سپس بعد از ورود موفق، نام افزونه را در هاست خود اصلاح کنید.
 • افزونه امنیت وردپرس را دوباره راه اندازی کنید
 • تنظیمات Google reCaptcha را به درستی وارد نمایید

 

خطای reCAPTCHA couldn’t find user-provided function

اگر وب سایت خود باکدنویسی پیاده سازی کرده اید و در ورود به یک فرم با خطای reCAPTCHA couldn’t find user-provided function: onloadCallback مواجه شدید باید در کدها و اسکریپت های موجود بازنگری انجام دهید. در بیشتر موارد در تابع بازگشت داده شده این خطا رخ می دهد.

اما اگر از افزونه وردپرس برای فعال سازی کد کپچا استفاده می کنید، باید تداخل بین افزونه ها را بررسی نمایید.

 

مشکل حین استفاده از کد کپچا روی لوکال هاست

اگر از نرم افزارهای لوکال هاست (Local Host) برای توسعه نرم افزار وب سایت خود استفاده می کنید نمی توانید  کد کپچای گوگل را به درستی فعال کنید. زیرا برای فعال سازی reCAPTCHA باید از نام دامنه سایت استفاده نمایید.

فعال سازی کد کپچا روی لوکال هاست

اگر وب سایت شما و دامنه آن فعال می باشد، می توانید موقتا کد کپچا را برای سایت فعال نمایید، و بعد از بارگذاری نهایی، به صورت اتوماتیک مشکل بر طرف خواهد شد.

 

خطای Cannot contact reCAPTCHA

در برخی از موارد مشاهده شده است که کاربر بعد از وارد کردن کد کپچا (به خصوص در نوع v2) با خطای Cannot contact reCAPTCHA. Check your connection and try again مواجه می شود.

راه حل مشخصی برای این مورد ارائه نشده است، اما می توانید نکات زیر را امتحان نمایید:

 • بررسی اتصال به اینترنت
 • رفرش کردن صفحه مرورگر
 • استفاده از دستگاه یا مرورگر متفاوت

 

عدم نمایش کد کپچا گوگل (reCAPTCHA)

برای فعال سازی کد کپچا گوگل باید از کدهای HTML، JavaScript و یکی از زبان های برنامه نویسی مانند PHP استفاده کنید. برای مشاهده نحوه فعال سازی آن می توانید از منبع گوگل بهره ببرید.

اگر بعد از فعال کردن کپچا همچنان برای شما در مرورگر نمایش داده نمی شود، باید کدهای نوشته شده را بازنگری نمایید. برای این کار می توانید از تیم پشتیبانی ما بصورت رایگان کمک بگیرید.

 

در این آموزش از مجله میزبان نت، خطاهای رایج کد کپچا گوگل (Google reCAPTCHA) را بررسی کردیم. برای هر کدام از این خطاها دلیل و راه حل ارائه داده شده است. اگر در هر کدام از این خطاها با مشکل مواجه شدید، می توانید در همین مقاله نظر بگذارید یا به پشتیبانی ما تیکت ارسال نمایید.

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست